Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място


У нас Фондация BCause заедно с КАФ е подготвила допълнителен Доклад за дарителството в България ‘2025, базиран на данните от световното проучване.
За първи път в проучването се въвежда мярка за щедрост, която позволява да се сравняват отделните държави, като се оценява какъв дял от доходите са дарени на благотворителни организации, на човек или семейство в нужда или на религиозна организация.
- Близо две трети (64%) от хората в света са дарили пари през 2024 година, но какъв дял от доходите си, как и за какво – определят културата и начинът на живот.
Според проучването хората в страните с ниски доходи са два пъти по-щедри от тези в страните с високи доходи, когато става въпрос за подпомагане на нуждаещи се хора и даряване на благотворителни организации.
Най-популярната кауза в световен мащаб са децата и младежите – за тях са дарявали 29% от хората по света, тя е и сред предпочитаните каузи на всеки континент.

Един от всеки четирима (26%) дарява за хуманитарна помощ и подпомагане на пострадали от бедствия, а в Азия хората са най-склонни (16%) да подкрепят екологични каузи.
Проучването установява също, че хората са по-щедри, когато тяхната държава насърчава дарителството.
КАФ измерва дарителството от 2010 г. използвайки популярния световен дарителски индекс, припомни пред БНР-Радио София Елица Баракова – изпълнителен директор на фондация BCause. Данните в проучването са много и позволяват различни съпоставки между страни и по показатели.
В сравнение със средните показатели за Европа пари за добри каузи през 2024 г. са дарили 57% от хората в България при средноевропейски нива на активност 59%.
Дàли сме относително по-голям дял от доходите си 0,76%, при 0,64% средно за Стария континент.

Само 5% от българските граждани даряват 12 или повече пъти годишно. За сравнение, данните в световен мащаб са тройно по-високи. Като време също отделяме малко.
Над 41 на сто от българските дарители са „инцидентни“, емоционално мотивирани.
На нашия континент дарението се прави по собствената воля и избор, коментира още Баракова. В Азия и Африка, хората го чувстват като задължение в дадена общност.
В България това е по-скоро обмислен акт.
Добрата комуникация и прозрачността при реализация на даренията повишават доверието и участието на гражданите в каузи с пари и труд.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!