Facebook BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian

Всеки пети българин е живял под линията на бедност през 2024 г.

Линията на бедност общо за страната e 763.83 лв. средномесечно на лице от домакинство, като спрямо предходната година размерът ѝ нараства с 19.7%.

При този размер на линията под прага на бедност са били 1 401 300 души.

Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. При изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 46.1%.

12% са работещите бедни.

Посочва се, че при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е приблизително три пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време Рискът от бедност сред работещите жени е с 2,5% по- нисък от този при мъжете.

Всеки втори беден е с начално или без образование – 56,3%. С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява почти два пъти за лицата с основно образование и пет пъти за тези със средно образование. Делът на работещите бедни с висше образование е най-нисък – 4.8%.

Според оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството най-висок е относителният дял на бедните сред домакинствата от двама възрастни с три или повече деца (47% за 2024 г.) и от един родител с деца (40% за 2024 г.). Ако в домакинството живее едно лице над 65 години, рискът от бедност е с 16.7% по-висок от домакинство, в което живее едно лице под 65 години.

През миналата година най-висок е относителният дял на бедните сред лицата, самоопределили се от ромската етническа група – 62.5%, а най-нисък – сред самоопределилите се от българската етническа група – 16%. В общите показатели за оценка на бедността са включени и субективни индикатори, свързани с материални лишения.

Всеки пети българин не може да си позволи да поддържа нормална температура в жилището си. 18,7% от хората споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява да покрие навреме месечните разходи за жилището като наем, ток, вода и т.н.

През 2024 г. 16.6% от населението живее в тежки материални и социални лишения.

През 2024 г. най-ниската линия на бедност се наблюдава в областите Видин и Силистра – съответно 524 и 550 лв., а най-високата – в област София (столица) – 1183 лв., следвана от областите Перник (897 лв.), Варна (875 лв.), Кюстендил (834 лв.) и Стара Загора (818 лева).

Най-висок е относителният дял на бедните спрямо линията на бедност за областта в областите Перник – 32.1%, Стара Загора – 26.3%, Търговище – 22.4%, Варна – 22.3%, и София (столица) – 22.2%. Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Габрово – 11.2%, Велико Търново – 12.4%, Монтана, Силистра и Смолян – с по 13.1%, и Шумен – 13.2%.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Вашият коментар

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!