Facebook BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian

Да солим с мярка: СЗО с нови препоръки за солта

Според СЗО всяка година 1.9 милиона смъртни случая се дължат на прекомерен прием на натрий. Въпреки информационните кампании и усилията на държавите членки, през 2019 г. средният дневен прием в световен мащаб е бил 4.3 грама натрий — повече от два пъти над препоръчителната доза от 2 грама.

Проблемът:

  • 1.9 милиона смъртни случая годишно са свързани с прекомерен прием на натрий
  • Средният дневен прием на натрий по света: 4.3 г
  • Препоръчителен максимум от СЗО: 2 г/ден

Какво причинява натрият в организма?

Натрият е жизненоважен минерал, но в прекомерни количества води до здравословни рискове. Най-често се свързва с високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания.

Натрият е жизненоважен минерал, но в прекомерни количества води до здравословни рискове. Най-често се свързва с високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания.

Според Harvard T.H. Chan School of Public Health, излишъкът от натрий затруднява бъбреците. Организмът задържа вода, за да разреди натрия в кръвта, което повишава кръвното налягане. В резултат сърцето работи по-усилено, а това с течение на времето уврежда кръвоносните съдове и увеличава риска от инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност.

Високият прием на сол също така се свързва с:

  • заболявания на бъбреците;
  • остеопороза (заради загуба на калций);
  • рак на стомаха, особено при консумация на меса, консервирани със сол.

Важно е да се знае, че не само солта, която добавяме сами, съдържа натрий — много преработени храни имат високо съдържание, дори без да го осъзнаваме.

Заместители на солта – има ли лесно решение?

Мнозина възприемат ограничаването на солта като лишаване от вкус. Действително, според специалисти от Университета в Нов Южен Уелс (UNSW Sydney), намаляването на солта означава приемане на по-малко солен вкус, което трудно се приема и в домашната кухня, и от хранителната индустрия.

Прекаляването със солта крие риск от диабет тип 2

Затова СЗО насърчава използването на калиева сол – заместител, при който част от натриевия хлорид е заменен с калиев хлорид. Калият е друг важен минерал, от който повечето хора не приемат достатъчно. Такава смяна може да бъде двойна полза – по-малко натрий и повече калий.

Важно: За хора с бъбречни заболявания повишеният прием на калий може да бъде опасен. Те трябва задължително да се консултират с лекар преди да преминат към калиева сол.

Новите насоки на СЗО са първият глобален документ, който предлага конкретни препоръки за безопасна употреба на заместители на солта.

Как да намалим приема на натрий?

СЗО предлага няколко лесни стъпки, които всеки може да приложи:

  • Избягвайте силно преработени храни
  • Махнете солницата от масата
  • Гответе с по-малко сол и повече подправки
  • Използвайте калиева сол
  • Избирайте продукти с етикет „нисък натрий“

Използвайте йодирана сол, ако не сте преминали към заместител – йодът също е жизненоважен за здравето на щитовидната жлеза.

/DarikNews

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Вашият коментар

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!