Facebook BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

Замръзналият Дунав - 1940 година
Замръзналият Дунав – 1940 година © www.starasilistra.com

В студените зими в миналото децата са били здрави и са играели в снега по цял ден, а вечер край огнището са се сбирали със семейството на пилешка яхния.

Последните замръзвания на река Дунав от по-ново време са през 2012-та, когато румънците разбиваха леда посредством взривове и през 2017-та година, когато през целия януари силистренци имаха възможността да се снимат за спомен на поколенията.

С взривове е разбиван леда при Силистра и през 1985 година. Избират за подходящо място реката в района на Айдемир – така спасяват от заливане западната част на Силистра.

Освен леда от взривовете са изпотрошени стъклата на прозорците на жилищните блокове близо до Дунавската градина, както и на природо-математическата гимназия. Щетите били платени от тогавашната Комисия по стихийни бедствия и производствени аварии.

За „бомбардировката“ в Силистра е пристигнала специално батарея от дивизиона в Шумен. Оттогава като че ли истинска зима, тук в този край на страната сякаш не сме видели. Поне не такава, за каквато си спомня Евдокия Савова от Тутракан, която като дете е отраснала в село Добротица.

Публична тайна е и защо са били здрави тогава децата, а и техните родители. Във тази зима, която си спомня Евдокия Савова, през 1954 година и Дунав замръзва за 74 дни.

И силистренци си спомнят годините, когато дебелината на леда е достигала 30 сантиметра, пише БНР.

Децата са играели, а по-големите са се пързаляли с модерни кънки, закупени от съседните по-големи градове – Русе и Варна. За по-бедните имало кънки, които се завинтвали върху подметката на зимните им обувки. Младежите се пързаляли с шейни и омайвали девойките.

Според историческите архиви, когато Силистра е била в рамките на Румъния (1918-1940 г.), всеки път при замръзване на Дунава местните богаташи се мятали на шейните и тръгвали по леда, за да минат от другата страна на реката и да посетят т. нар. журове в отсрещния град Кълъраш. При хубаво време стигали чак до Букурещ.

Дамите също пазят спомени от зимите край Дунав, когато са влизали с кавалерите си навътре в реката по леда, за да си шепнат любовни стихове в заседнала дървена лодка.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Вашият коментар

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!