Facebook BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian

Започва преброяване на синдикати и работодатели

Кандидатите за национална представителност трябва да представят документи в деловодството на Министерския съвет до 12 ноември. След това министърът на труда ще назначи комисия за установяване на наличието на критериите за представителност, в която синдикати и работодателски организации имат право да изпратят свои представители като наблюдатели, съобщават от социалното министерство.

През годините е имало не малко спорове какви да са критериите за национална представителност, тъй като времената се менят и обхватът на синдикатите например отслабва. Към момента за представителност на национално равнище синдикатите трябва да докажат най-малко 50 000 членове; структури в над една четвърт от основните икономически дейности, с членуващи не по-малко от 5% от заетите лица във всяка икономическа дейност или най-малко 50 организации с не по-малко от петима членове във всяка икономическа дейност; местни органи в повече от една четвърт от общините у нас и национален ръководен орган.

За работодателските организации изискванията са да имат 1500 членове и общо не по-малко от 50 000 работници и служители във всичките компании, които членуват в тях или поне 100 000 работници и служители на трудов договор общо за членовете. Трябва да имат също организации в повече от една четвърт от основните икономически дейности, с не по-малко от 5 на сто от осигурените по трудов договор лица във всяка икономическа дейност или 10 членове във всяка икономическа дейност. Изискват се и местни органи в повече от една четвърт от общините в страната.

Последните корекции на изискванията са от 2016 г. Националната представителност се определя веднъж на четири години. В момента с такъв статут са два синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“, и пет работодателски организации – БСК, БТПП, АИКБ, КРИБ и ССИ. В последните години често искат представителност организациите на ИТ сектора поради високата му добавена стойност за икономиката.

Въпреки че лицата на синдикатите и работодателите у нас са добре познати от години, не липсват и любопитни гастроли. Покойният Алексей Петров например по едно време участваше в заседанията на тристранката като изпълнителен директор на ССИ. От същия съюз в тристранките влизаше и бившият земеделски министър Мирослав Найденов. Още по-отдавна пък имаше брожения срещу издигането на „Промяна“ до национално представителен синдикат. През годините се е стигало до съдебни битки между националните организации срещу различни „пришълци“.

Източник: segabg.com

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Вашият коментар

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!